Czy Internet wpływa na jakość relacji w realu?

Szereg narzędzi w postaci komunikatorów, które umożliwiają przeprowadzenie rozmowy w czasie rzeczywistym pozwala na komunikację z ludźmi na całym świecie. Wszystko, czego potrzeba to dostęp do Internetu. Jednak, czy ograniczanie kontaktów w życiu codziennym na poczet rozmów on-line jest dobrym rozwiązaniem? 

Fobie społeczne a komunikacja on-line

Szacuje się, że liczba osób z fobią społeczną nieustannie rośnie. Osoby takie mają problemy z nawiązaniem kontaktów interpersonalnych, gdy dochodzi do spotkania twarzą w twarz. Robią się nerwowe, często wydają się być nieśmiałe, czy zamknięte w sobie. Dlatego stają się outsiderami. Dla takich osób Internet i komunikacja on-line to ostoja, w której czują się bezpiecznie. I nie ma w tym nic złego do momentu, w którym porzuca się całkowicie próby komunikacji ze światem zewnętrznym na rzecz komunikacji on-line.

Komunikacja on-line jako pomoc w lękach społecznych

Wielu osobom, niezależnie od tego, czy cierpią na lęki społeczne, czy nie łatwiej nawiązywać kontakt przez Internet. Dystans pomiędzy rozmówcami, możliwość udzielenia odpowiedzi w późniejszym czasie to elementy, które dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dlatego mogą także pomóc w przełamywaniu lęków społecznych. Rozmowy on-line mogą być wstępem do nawiązywania relacji, czy zwyczajowej wymiany zdań w realu. Może to być sposób, czy lekcja tego, na jakie tematy można porozmawiać w sposób luźny, jak zagaić rozmowę, czy po prostu otworzyć się na interakcję. Trzeba jednak pamiętać, że ucieczka do świata on-line w związku z fobiami może prowadzić do uzależnienia od Internetu oraz jeszcze większej izolacji.

Copywriter

autor

One thought on “Czy Internet wpływa na jakość relacji w realu?

  • 21 maja, 2022 o 6:04 am
    Permalink

    I was pretty pleased to discover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book marked to see new stuff on your blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.