Ekonomia

Czy można dostać kredyt hipoteczny na umowie zlecenie?

Umowa zlecenie jest dosyć częstym zjawiskiem w naszym kraju. Może być korzystna dla pracodawcy i pracownika, jednakże z punktu widzenia banku raczej nie jest stabilna. Okazuje się jednak, że osoby pracują na podstawie umowy zlecenia mają szansę uzyskania kredytu hipotecznego. Jednakże do tej decyzji trzeba się odpowiednio przygotować. Co warto wiedzieć? Jak przebiega ocena zdolności kredytowej ze strony banku? Na co zwracają uwagę analitycy w bankach?

Kredyt hipoteczny na umowie zlecenie

Większość osób uważa, że kredyt hipoteczny uzyskuje się jedynie wtedy, gdy mamy umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednakże nie jest to prawda. Z pewnością na takie osoby banki patrzą przychylniej. To nie oznacza, że kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie jest niemożliwy. Coraz więcej banków zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku zachodzą zmiany. Respektowane są nie tylko umowy o pracę, lecz także umowy o dzieło lub zlecenie. Powodzenie w uzyskaniu kredytu hipotecznego wiąże się z odpowiednim udokumentowaniem dochodu i przekonaniem banku, że na naszym koncie regularnie będą pojawiać się wpływy. To daje bankom pewność, że będziemy w stanie spłacać zobowiązanie. Nawet gdy zarabiamy na podstawie umowy zlecenie, mamy szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. 

Trzeba wiedzieć, że praktycznie każdy rodzaj umowy o pracę może zostać zakończony przed końcem spłaty rat za kredyt. Aktualnie na rynku występują spora mobilność pracowników, dlatego instytucje finansowe jako wyznacznik wskazują na zadbanie klienta o swoją sytuację finansową. 

Zdolność kredytowa

A co ze zdolnością kredytową w przypadku umowy zlecenie? Pamiętajmy o tym, że ocena zdolności kredytowej jest istotnym etapem, który poprzedza decyzję o udzieleniu kredytu hipotecznego. Zazwyczaj analitycy biorą pod uwagę aktualne zarobki danej osoby i prognozy na przyszłość. Znaczenie ma to, że polityka banku może być różnorodna i nie wszędzie dostaniemy kredyt hipoteczny na umowie zlecenie. 

Niekiedy okazuje się, że te same zarobki uzyskiwane z umowy zlecenie mają wpływ na inną zdolność kredytową. Jeśli chcemy zwiększyć swoją szansę na uzyskanie kredytu, warto zadbać zawczasu o swoje pieniądze i poznać sposoby, które pozwalają poprawić wiarygodność w oczach banku. Analitycy największą uwagę przywiązują do:

  • Stabilności zatrudnienia – większość instytucji podchodzi ostrożniej do osób, które korzystają z umów cywilnoprawnych. 
  • Regularnych wpływów na konto – jeśli nasza umowa zlecenie jest zawarta z wieloma usługobiorcami, istotne są regularne wpływy na konto bankowe. Banki nieprzychylnie patrzą na klientów, którzy mają problemy z płynnością finansową. 
  • Zeznanie podatkowe – w przypadku osób zatrudnionych na umowie zlecenie trudniej jest oszacować rzeczywiste przychody. Bank może nam poprosić także o potwierdzoną kopię zeznania podatkowego przez Urząd Skarbowy. 

Jak widać, uzyskanie kredytu hipotecznego na umowie zlecenie w wielu przypadkach jest możliwe. Banki oszacują to, jak wygląda nasza płynność finansowa i prognozy na przyszłość. 

Copywriter

autor