Medycyna

Czy wady wymowy u dorosłych można wyleczyć?

Wady wymowy u dorosłych mogą przybierać najróżniejsze formy od seplenienia po zbyt szybkie mówienie, czy nieprawidłowe wymawianie głoski „r”. Przyjęło się, że leczenie wszelkich wad związanych z poprawną wymową powinno zostać wdrożone w dzieciństwie. Zgodnie z panującymi opiniami, próby pozbycia się wady wymowy mogą okazać się nieskuteczne. Ile jest w tym prawdy ? Okazuje się, że wbrew utartym stereotypom, wadę wymowy można wyleczyć w każdym wieku.

Problem wady wymowy u dorosłych

Mimo że jest to niejednokrotnie temat bagatelizowany, to zaburzenia wymowy diagnozowane są nie tylko u dzieci, ale również dorosłych. O tym, kiedy należy udać się z dzieckiem do logopedy, pisaliśmy tutaj. Należy pamiętać jednocześnie o tym, że leczenie tego typu przypadłości jest nieco trudniejsze niż u dzieci, a dodatkowo może trwać dłużej. Spowodowane jest to przede wszystkim nieprawidłowymi nawykami nabytymi przez pacjentów. Niejednokrotnie problemy pojawiają się po wyżej wspomnianym już udarze mózgu, a nawet wypadku, przebytej operacji lub demencji starczej. Kolejną przyczyną może być nieprawidłowy zgryz.

Jak wygląda leczenie wady wymowy u dorosłych?

Jedną z najczęstszych form leczenia problemów z poprawną wymową jest ćwiczenie i próby pozbycia się wszelkich problemów ze zgryzem czy poprawną dykcją. Celem jest oczywiście usprawnienie narządów mowy i praca nad właściwą artykulacją. Specjaliści pomogą zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Ponadto pacjenci mogą skorzystać z pomocy psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, którzy służą pomocą bez względu na dolegliwości związane ze zdrowiem psychicznym.
W leczeniu wady wymowy u dorosłych wiele zależy od podejścia pacjenta i wiary w skuteczność podejmowanych działań. Podjęcie działań może okazać się kluczem do sukcesu w walce z problemami poprawnej wymowy. Należy pamiętać jednocześnie, że problemy z poprawną wymową mogą być skutkiem niewykrytych wad słuchu, a nawet defektów związanych z budową aparatu głosotwórczego. Właśnie dlatego też tak ważna jest wizyta u specjalisty, który rozwieje wszelkie wątpliwości i postawi jednoznaczną diagnozę.

Copywriter

autor