Czy warto wspierać technologię greentech?
Widząc słowo greentech, prawdopodobnie pierwsze nasze skojarzenie będzie dotyczyło zielonej technologii. Należy sądzić, że jest to trafne odczytanie tego anglicyzmu. Dlaczego zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest obecnie tak popularne? Czy fotowoltaika jest rzeczywiście ekologiczna?
Ślad, za którym nikt nie chce podążać
Współcześni mieszkańcy naszej planety, już od wielu lat w mniejszym bądź większym stopniu działają na rzecz zmniejszenia zmian klimatu. Jedną z podnoszonych kwestii jest ślad węglowy. Chodzi mianowicie o wytwarzane gazy cieplarniane. Warto w tym miejscu podać przykład dla pełnego zobrazowania problemu. Wyobraźmy sobie statek handlowy, oraz samochód ciężarowy. Zadaniem obu jest dostarczenie towaru powiedzmy z Australii do USA. Statek ma na swoim pokładzie wino, a TIR piwo. Należy zadać pytanie, który transport obarczony jest mniejszym śladem węglowym? Przeciętny konsument, nie zadaje sobie takich pytań. Wydaje się, że nawet kelnerzy w restauracjach nie mają wiedzy w jaki sposób transportowane są alkohole do ich lokali. Nie ulega wątpliwości, że klient może wprowadzić w niemałe zakłopotanie kelnera zadając powyższe pytanie. Firmy działające w nurcie greentech opracowują strategie, które mają za zadanie zminimalizować emisję CO2.
Powracając jednak do pytania o transport wina i piwa. Odpowiedź może zadziwić niejednego konesera tych trunków. Otóż, większy ślad węglowy pozostawia transport piwa. Dlaczego? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Jak się okazuje kluczową rolę pełni opakowanie. Piwo transportowane jest już w butelkach, które w procesie produkcji wytwarzają CO2. Do tego należy doliczyć spaliny wydzielane przez samochód ciężarowy. Wino natomiast, przewożone jest w ogromnych zbiornikach na pokładach statków. Jego rozlanie do butelek następuje dopiero w miejscu docelowym. Jeżeli natomiast chodzi o butelki, zasadny byłby recykling. Zobacz również green energia dla domu.
Gdzie jeszcze szukać śladów CO2?
Greentech znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach związanych z konsumpcją. Podobna sytuacja wygląda z hodowlą trzody i drobiu. Powszechnie wiadomo, że krowy mają więcej niż jeden żołądek, zatem wydzielają metan. Większym jednak problem jest karczowanie lasów w celu powiększania pastwisk. Ludzkość w ten sposób pozbawia się tlenu. Proceder tego typu dotyczy również pól uprawnych.
Warto podkreślić, że każdy zakup nowego ubrania, czy sprzętu RTV/AGD przyczynia się do zwiększania nakładów produkcji. Z każdą wyprodukowaną rzeczą, emitowany jest dwutlenek węgla. Dlatego też, może dobrze byłoby powrócić do czasów, kiedy to ogromną popularnością cieszyły się np. zakłady krawieckie, czy naprawiające sprzęt elektroniczny. Obecnie ludzie każdą rzecz traktują jednorazowo, a wiele z nich można oddać do naprawy, by mogły jeszcze nam posłużyć.
Fotowoltaika, czy naprawdę jest eco?
Ostatnimi czasy pojawiło się na rynku sporo firm oferujących usługi z zakresu fotowoltaiki. Wystarczy prześledzić krajobraz polskich miast i wsi, aby przekonać się o popularności tej usługi. Znaczną część nabywców paneli, przekonały niższe rachunki za prąd. Wydaje się, że jest to główny argument przemawiający za zainstalowaniem fotowoltaiki. Jest rzeczą interesującą, że mało poruszane są kwestie odnośnie tego co dzieje się po wyeksploatowaniu wspomnianych paneli. Należy przypuszczać, że jest to istotna informacja dla świadomego przyszłego nabywcy chcącego wspierać firmy z branży greentech.