Ekonomia

Czym kierować się przy wyborze niedrogiego komputera firmowego?

Komputer to niezbędne urządzenie biurowe. Służy do obsługi i prowadzenia księgowości, drukowania faktur i dokumentów potrzebnych przy prowadzeniu jednoosobowej działalności, biura czy małej firmy i… wcale nie musi być drogi. Dzisiaj postaramy się nieco zagłębić w temat i doradzić na co zwracać uwagę kupując sprzęt przy nieco mniejszym budżecie.

Co wchodzi w skład komputera?

Komputer składa się z kilku podstawowych podzespołów takich jak procesor, karta graficzna, pamięć RAM, dysk twardy, płyta główna oraz karta dźwiękowa. Każdy z tych podzespołów posiada nieco tańsze alternatywy czy rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć koszt ich produkcji, a co za tym idzie – koszt zakupu.

Procesor

Dwoma największymi producentami procesorów komputerowych są Intel oraz AMD. Każda z tych firm posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli procesorów przystosowanych do zastosowań typowo biurowych. Procesory te są oczywiście znacznie mniej wydajne niż ich lepsze wersje (seria i5, i7 czy AMD Ryzen), ale także znacznie tańsze i pobierające dużo mniej energii, a co za tym idzie -wymagające także mniej wydajnego zasilacza, co również obniża koszty. W przypadku Intela są to modele z serii i3 lub nieco starsze – Celeron, natomiast w przypadku AMD seria A6-A8 lub starsza – Sempron.

Płyta główna, karta graficzna, dźwiękowa

W przypadku płyty głównej, karty graficznej oraz dźwiękowej bardzo często istnieje możliwość zakupu układu ze zintegrowanymi kartami oraz nieco słabszym, aczkolwiek znacznie tańszym układem płyty głównej (chipsetem). Wymienione wyżej rozwiązania pozwalają zredukować koszt zakupu oraz zapotrzebowania na energię elektryczną komputera przynajmniej o połowę (nierzadko znacznie więcej).

Pamięć RAM

Jeśli chodzi o pamięć RAM to posiadają one kilka wersji (DDR1, DDR2, DDR3 itd.), różną pojemność (1GB, 2GB itd.) oraz różne wartości taktowania wyrażone w MHz. Powyższe parametry znacząco wpływają na wydajność pracy komputera, ale co za tym idzie zwiększają także jego koszt. Jeżeli nie jesteśmy grafikami bądź inżynierami i nie wymagamy sprzętu o wielkiej mocy obliczeniowej, warto rozważyć zakup zestawu o nieco niższej pojemności (minimum 4GB), taktowaniu czy nawet starszej wersji pamięci RAM (DDR2, DDR3). Różnice w wydajności nie będą odczuwalne podczas codziennej pracy, a z pewnością znacznie zmniejszą koszt całego przedsięwzięcia.

Dysk twardy

Jeśli chodzi o dysk twardy to dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w wolniejszy, aczkolwiek znacznie tańczy dysk talerzowy (HDD). Opłacalność kupna dysku twardego mierzy się dzieląc jego cenę przez pojemność (liczoną w GB), uzyskując w ten sposób cenę w złotówkach „za gigabajt”. Cena ta porównując dysk HDD do dysku SSD (oparty na pamięci flash) jest przynajmniej kilkukrotnie niższa.

Copywriter

autor