Medycyna

Dieta bezlaktozowa

Laktoza to dwucukier, który znajduje się w białku ssaków. Niestety coraz więcej osób zmaga się z nietolerancją białka mleka. Do tej grupy należą nie tylko małe dzieci ale również osoby dorosłe, które odczuwają nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu produktów na bazie bądź z dodatkiem mleka. O ile w przypadku niemowląt i małych dzieci dość łatwo kontrolować spożywane produkty, o tyle osoby dorosłe muszą przyjrzeć się dokładnie składom podstawowych produktów spożywczych.

 Objawy alergii na białko mleka

Alergia może objawiać się na wiele różnych sposób, zarówno ze strony układu pokarmowego jak i pod postacią zmian skórnych. Do najbardziej charakterystycznych oznak alergii należą:

– ból brzucha,

– wzdęcia,

– przewlekłe biegunki,

– wymioty oraz nudności,

– kolki oraz skurcze,

– różne zmiany skórne, jak wysypka, suche plamy oraz świąd.

Do nietolerancji laktozy w dorosłym wieku może dojść z powodu różnych chorób przewlekłych takich jak celiakia, nowotwory w trakcie leczenia radioterapią bądź chemioterapią czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Dieta bezlaktozowa

Aby jak najbardziej ograniczyć przykre dolegliwości, a z czasem całkowicie je wyeliminować podstawą jest odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta. Decydując się na całkowitą eliminację mleka i przetworów mlecznych należy pamiętać o podaży wapnia i białka z innych źródeł, aby nie doprowadzić do znacznych niedoborów. Dieta bezlaktozowa w dużej mierze opiera się na warzywach i owocach, mleku roślinnym, jogurtach roślinnych, jajkach, rybach, chudym mięsie, orzechach oraz kaszach i strączkach. Bardzo często dopuszczalna jest niewielka ilość laktozy, aby obserwować reakcję organizmu.

Zrezygnować należy nie tylko z mleka, ale również innych produktów zawierających w składzie laktozę, czyli serów żółtych, twarogów, słodyczy, kefirów, lodów, parówek, kabanosów, niektórych wędlin, wysoko przetworzonej żywności oraz masła.

W trakcie diety nie można zapominać o regularnych badaniach, aby kontrolować poziom witamin i składników mineralnych. Rozpoczęcie diety eliminacyjnej dobrze jest skonsultować z dietetykiem, który opracuje indywidualny jadłospis, dostoswany do potrzeb konkretnego pacjenta.

Spora grupa osób świadomie i bez konkretnej przyczyny rezygnuje ze spożywania mleka odzwierzęcego. Roślinne odpowiedniki bardzo często zawierają mniej kalorii, dlatego też są wskazane podczas redukcji.

Na szczęście na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej zamienników produktów mlecznych, które w swoim składzie zawierają naturalne odpowiedniki.

Copywriter

autor