Podróże

Fotografia w podróży – czym i w jaki sposób wykonywać piękne zdjęcia w terenie

Każda podróż to niezapomniane wrażenie, które warto uwiecznić. Nowoczesne technologie umożliwiają zachowanie w pamięci przygody, a także powracanie do niej w niemalże każdym momencie. Zdjęcia wykonywane w odwiedzanych miejscach mogą przywołać te najlepsze odczucia, jak również widoki, przeżycia i emocje. Czym zatem jest fotografia w podróży? Jak wykonywać najlepsze zdjęcia? Jak nauczyć sie wykonywać profesjonalne i piękne ujęcia?

Jak przygotować się do uwieczniania wspomnień w podróży?

Aby móc cieszyć się pięknymi i pełnymi wrażeń ujęciami, do wykonywania tych czynności należy się odpowiednio przygotować. Nie liczy się tu tylko zebranie ekwipunku oraz narzędzi, ale również poznanie kilku tajników, czy nawet wcześniejszy trening. To właśnie te czynniki pozwolą wykonać najtrafniejsze oraz najładniejsze zdjęcia.

Fotografia w podróży to dziedzina, którą warto wykonywać zarówno dla samego siebie, jak również w celach zarobkowych. Aby jednak uzyskać z tego jakikolwiek przychód warto poznać wiele podstaw, trików czy zasad dobierania ujęć. Czym i jak robić zdjęcia? Czy najlepsze ujęcia wykonywane są tylko profesjonalnymi aparatami?

Jak i czym wykonywać zdjęcia w podróży?

Wielu osobom wydaje się, że dobre zdjęcia można jedynie wykonać aparatami z najwyższej półki. Owszem tego rodzaju sprzęt daje większe możliwości, lecz brak jego nie oznacza kompletnej porażki. Dobra fotografia w podróży może być równie dobrze wykonana za pomocą smartfona lub innych aparatów cyfrowych. Aby móc cieszyć się pięknymi ujęciami należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Są nimi przede wszystkim:

  • wykorzystanie wszystkim możliwości posiadanego urządzenia – wcześniejsze poznanie poszczególnych funkcji oraz wypróbowanie każdej z nich w różnych sytuacjach,
  • wykonywanie zdjęć w dobrych warunkach – zaleca się wcześniejsze przestudiowanie warunków pogodowych w danym miejscu. Fotografia w podróży wychodzi najbardziej efektownie przed zachodem słońca lub zaraz po wschodzie. Warto unikać wykonywania zdjęć w samo południe.
  • odpowiedni kadr – wykorzystanie sześciu podstawowych zasad kompozycji,
  • wykonywanie zdjęć w odpowiednim formacie – JPG, RAW – pozwoli to na swobodną i profesjonalną obróbkę.
  • wykorzystywanie dodatkowych elementów – statywy, piloty do samowyzwalacza, dodatkowe oświetlenie czy inne akcesoria.
  • planowanie podróży – system ten pozwala dokładnie przeanalizować i wybrać miejsca, w których warto zatrzymać się oraz wykonać wymarzoną fotografię, itp.

Copywriter

autor