Fotowoltaika – co to jest i jak działa?
Fotowoltaika to jedno z tych słów, które w ostatnim czasie zyskało olbrzymią popularność. Coraz częściej słyszy się także, że rozwiązanie to w gigantycznym stopniu przekłada się na wysokość rachunków za elektryczność w domach jednorodzinnych. Jak działa fotowoltaika? Od czego zależy ilość paneli?
Fotowoltaika to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób. To nic innego, jak proces wytwarzania energii elektrycznej pozyskiwanej z promieniowania słonecznego. Jest więc nie tylko zupełnie czysta, ale również ekologiczna. Obecnie rozwój fotowoltaiki następuje niezwykle dynamicznie, a słońce nie bez przyczyny uznawane jest za trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie.
Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to co właściwie daje fotowoltaika w domu jednorodzinnym. Otóż jest to przede wszystkim inwestycja na lata. Jednak, aby móc zacząć pozyskiwać energię elektryczną z promieni słonecznych, konieczna jest instalacja fotowoltaiki. Podstawowym elementem są tu ogniwa fotowoltaiczne, które w celu wytworzenia większej ilości energii tworzą tzw. moduły fotowoltaiczne. To właśnie w ogniwach zachodzi cały proces fotowoltaiczny, dzięki któremu energia słoneczna przekształca się w prąd stały. Dzięki falownikowi przetwarzany jest on na w prąd zmienny. To właśnie ten rodzaj energii elektrycznej wykorzystywany jest przez zdecydowaną większość urządzeń, a także sieć elektroenergetyczną.
Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej?
Za jedną z największych zalet instalacji fotowoltaicznej uznawana jest całkowita niezależność od stałych podwyżek cen za prąd. A na tym plusy tej inwestycji zdecydowanie się nie kończą.
- przy stałej produkcji prądu, emisja CO2 jest zerowa,
- dostęp do energii słonecznej jest nieograniczony,
- nadwyżki zgromadzonej energii mogą być sprzedawane i generować dodatkowy zysk.
Należy pamiętać jednak, że prawidłowe działanie fotowoltaiki zależy nie tylko od montażu, ale również jakości modułów. Panele wysokiej jakości znaleźć można m.in. na stronie internetowej.
Ile paneli potrzeba dla domu jednorodzinnego?
Wiele osób rozważających instalacje fotowoltaiczna zastanawia się, ile paneli solarnych potrzebuje dom jednorodzinny. W tym przypadku wszystko zależy od od rocznego zużycia energii elektrycznej przez domowników. Dla przykładu jeżeli w domu jednorodzinnym zużywa rocznie ok. 3 tys. kWh, potrzebne będzie 10 paneli o mocy 300 kW. Z kolei powierzchnię jaką zajmują, bez problemu ustalić można, znając wymiary pojedynczego panelu.
Aby móc cieszyć się maksymalną wydajnością fotowoltaiki konieczna jest nowoczesna konstrukcja paneli. Dzięki temu możliwa jest konwersja energii słonecznej nie tylko w pogodne dni, ale również wyłapywanie rozproszonego światła, kiedy pogoda za oknem zdecydowanie nie rozpieszcza.