Ekonomia

Kredyt hipoteczny w euro – czy się opłaca

Kredyt hipoteczny w euro to korzystne rozwiązanie? Mimo wzrostu stóp procentowych w strefie euro, nadal będzie tańszy niż polski kredyt hipoteczny. Jednak nie każdy może go dostać. Jakie warunki należy spełnić by otrzymać kredyt w euro? 

Kredyt w euro – czy się opłaca?

Kredyt hipoteczny w euro oferuje korzystniejsze oprocentowanie, nic więc dziwnego, że zainteresowanie nim rośnie. Ale branie go nie jest takim dobrym pomysłem. Czemu? Dlaczego w tym roku nie ma tak dużego zainteresowania kredytami hipotecznymi jak w zeszłym roku? Z jednej strony winne temu są wysokie stopy procentowe, z drugiej drogie nieruchomości, a także obawy o to, jak wysoko mogą wzrosnąć ceny żywności, usług czy energii. To jest rzecz, która niepokoi nas wszystkich. I to właśnie w takiej sytuacji osoba decydująca się na próbę wnioskowania o kredyt hipoteczny często szuka kredytu hipotecznego w euro, który obiecuje niższe oprocentowanie. W Polsce kredyty hipoteczne negocjuje się ze stawką od pięciu do sześciu procent, na Słowacji jest już inaczej, tam bez problemu można wziąć kredyt hipoteczny ze stawką zaczynającą się od 2,59 proc. Jest to interesujące i na pierwszy rzut oka korzystne. A jak jest u nas? Czy kredyt hipoteczny w euro ma przyszłość? 

Ile spłaca się kredyt hipoteczny  w euro?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat do przodu, a tanie kredyty hipoteczne, do których ludzie przywykli do niedawna, należą już do przeszłości, więc to normalne, że w czasach wysokiej inflacji po prostu konsumenci chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli mogą. Jednak podwyżek stóp procentowych nie uniknie się w najbliższych miesiącach nawet w przypadku kredytów hipotecznych w euro, inflacja przybrała na sile nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach UE. Nawet przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego nie ukrywają już, że na kolejnych spotkaniach będą chcieli podnieść stopy procentowe, aby stłumić popyt i ryzyko trwałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych.

Kluczowe pytanie brzmi – czy można załatwić kredyt hipoteczny w euro w Polsce?  Większość zainteresowanych nadal preferuje kredyt w złotówkach, podobnie jak banki. Możliwym ryzykiem są dla konsumentów również kredyty hipoteczne w euro, ponieważ wraz z umocnieniem się złotówki wartość nieruchomości obciążonej hipoteką spadnie.

Każdy kredyt ma swoje minusy i plusy. Kredyt w euro również. Jest ryzyko kursowe, przez które może zmienić się również wysokość raty kredytobiorcy. Gdy tylko złotówka się umocni, trzeba zapłacić kilka euro więcej, chcąc czy nie chcąc.  

Brać kredyt czy nie?

Wiadomym jest, że bez kredytu hipotecznego tylko nieliczni mogą wybudować dom. Posiadając stały, pewny dochód i marząc o własnym domu czy mieszkaniu warto jednak kredyt wziąć. Przy wynajmie mieszkania czy domu również trzeba co miesiąc płacić czynsz a w większości przypadków kwota czynszu jest dużo większa niż kwota raty kredytu. Dodatkowo mając swój dom można mieć pewność, że nikt nie jest w stanie wyrzucić właściciela z domu, czego nie można powiedzieć o wynajmie. Oczywiście, są plusy i minusy brania kredytów. Ale czy nie lepiej być na swoim? 

WcaOowWhEYhoo

adm