Lampa drogowa w inteligentnym mieście
Oświetlenie uliczne jest niezbędnym elementem miejskiej infrastruktury. Zapewnia bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także rozświetla drogę przechodniom. Bez niego miasto tonęło by w mroku, a wieczorne spacery nie byłyby tak bezpieczne i komfortowe. Zatem jak dzisiaj wygląda nowoczesny system sterowania świetlnego? Czy jest energooszczędny i inteligentny?
Ekologia przede wszystkim
Modernizacja oświetlenia w miastach regulowana jest normami, które dokładnie opisują w jakiej odległości od siebie powinny znajdować się lampy drogowe i o jakim natężeniu światła. Regulacje z serii PN-EN 13201:2007 “Oświetlenie dróg”, które określają najbardziej istotne kwestie związane z oświetleniem ulicznym i składają się z następujących części:
- Część 1: Wybór klas oświetlenia,
- Część 2: Wymagania oświetleniowe,
- Część 3: Obliczenia oświetleniowe,
- Część 4: Metody pomiarów parametrów oświetlenia.
Wymagania związane z wyżej wymienionymi wytycznymi mają na celu wprowadzenie zmian przy modernizacji oświetlenia ulicznego. Dbałość o środowisko naturalne i energooszczędność to dwa podstawowe elementy każdego nowego projektu modernizacyjnego. Dlatego nowoczesne oprawy oświetleniowe powinny zmierzać do instalowania technologii LED. Lampa drogowa tego typu jest dużo bardziej energooszczędna niż inne technologie stosowane dotychczas.
Jakie lampy oświetlają drogi w Polsce?
Latarnie w Polsce mogą być wyposażone w jedną albo kilka opraw oświetleniowych. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu można zauważyć przede wszystkim charakterystyczne pomarańczowe światło. Taki kolor emitują niskoprężne lampy sodowe, które wcześniej zastąpiły lampy rtęciowe. W parkach i zabytkowych obszarach miast można jeszcze gdzieniegdzie spotkać lampy sodowe, które ze względu na bardzo słabe parametry oświetleniowe, zostały zastąpione lampami metalohalogenkowymi. Zmieniające się przepisy unijne, jak i parametry techniczno-ekonomiczne konwencjonalnych źródeł światła, zachęcają dzisiaj do inwestowania w oprawy uliczne LED.
Lampy przyszłości
Hybrydowa lampa drogowa LED, działa bez zasilania sieciowego jest więc dobrym rozwiązaniem w miejscach odległych od infrastruktury. Opiera się ona na energii słonecznej i wiatrowej co daje nieograniczony i przyjazny dla środowiska dostęp do energii elektrycznej zasilającej źródło światła. Tego typu oprawy oświetleniowe dają możliwość realizowania zaawansowanych funkcji. Inteligentne systemy oświetleniowe oparte są na technologii LED, umożliwiają sterowanie na zaawansowanym poziomie. Trzeba nadmienić, że wysokie nakłady finansowe poniesione na początku takich inwestycji, zwracają się szybko w niskich kosztach eksploatacyjnych. Jest to więc bardzo prężnie rozwijająca się branża oświetlenia ulicznego, która daleko spogląda w przyszłość.