Praca

Praca jako freelancer – czy to się opłaca?

Dorosłość nierozerwalnie łączy się z życiem zawodowym. Obok tak standardowych rzeczy, jak opłacanie rachunków, wydatki na żywność i ubrania, pieniądze są także tym, co pozwala cieszyć się życiem, podróżować, skosztować nowej kuchni, czy wyjść do kina. Dlatego praca jest jednym z tematów, który często przewija się w dorosłym życiu. W ostatnich latach bardzo popularne stało się pojęcie freelancingu. Co to takiego?

Freelancer – czym się zajmuje?

Tak na prawdę nie ma jednej, konkretnej specjalizacji, po której porusza się freelancer. Zajmuje się tym, w czym jest dobry. Może to być grafika, może to być projektowanie stron internetowych. Ważne, że freelancer nie pracuje dla konkretnego podmiotu. Świadczy swoje usługi różnym przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym. Freelancer to nikt inny jak wolny strzelec. I wiele osób ceni sobie możliwość takiej pracy, ponieważ często oznacza pracę zdalną, ale także samodzielne dysponowanie swoim czasem.

Freelancer – jak nim zostać?

W pierwszej kolejności należy ocenić swoją branżę, czyli sektor, w którym pragnie się świadczyć usługi. Najlepiej, jeśli to branża, która pokrywa się zarówno z posiadanymi umiejętnościami, jak również zamiłowaniami. Wszystko dlatego, iż bycie samemu sobie szefem oznacza, że również samodzielnie trzeba siebie pilnować, by na czas realizować projekty. Przychodzi to o wiele łatwiej, gdy świadczy się usługi, które są pokrewne pasji.

Na początek warto zrobić rozeznanie terenu. Znaleźć portale ogłoszeniowe, gdzie poszukuje się wykonawców konkretnych usług, jak również budować swoje portfolio. 

Copywriter

autor