Ekonomia

Rozwód a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy, kto marzy o własnym domu lub mieszkaniu, korzysta z kredytu hipotecznego. Dzięki temu uzyskamy pieniądze na zbudowanie domu, które są przekazywane klientom przez banki. To usługa finansowa, ciesząca się ogromnym uznaniem na rynku. Jeśli mamy wspólny kredyt z małżonkiem i chcemy wziąć rozwód, stajemy przed sporym dylematem. Jak wygląda kwestia kredytu hipotecznego w razie rozwodu? Co warto wiedzieć? Jak podzielić zobowiązanie?

Rozwód a kredyt hipoteczny

Pamiętajmy o tym, że te aspekty są uregulowane w przepisach prawnych. Kodeks Cywilny wskazuje, że kredyt hipoteczny może przejąć jedna ze stron po rozwodzie. Jeżeli zobowiązujemy się do zawarcia porozumienia z małżonkiem, zazwyczaj jeden z nich przejmuje kredyt hipoteczny. Istotna jest zgoda na przepisanie zobowiązani, która wyrażana jest przed kredytodawcę. Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie, jakie wskazują przepisy prawne. Można także postawić na przeniesienie kredytu na inną osobę, przykładowo na nowego partnera. Ta czynność odbywa się przez umowę z wierzycielem lub dłużnikiem, za zgodą drugiej strony. Nowy kredytobiorca z kolei powinien wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Jak widać, rozwód a kredyt hipoteczny nie zawsze jest tak skomplikowanym zagadnieniem, jak mogłoby się wydawać.

Podział majątku

Jak wygląda sprawa z podziałem majątku? Faktem jest, że po rozwodzie dochodzi także do rozwiązania wspólności majątkowej. W tym wypadku obie strony muszą postawić na podział majątku przez drogę sądową lub u notariusza. Trzeba mieć na uwadze fakt, że podział majątku a kredyt hipoteczny to inne zagadnienia.

Majątek obejmuje prawa majątkowe i własności, które zostały nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej. Co ciekawe, sąd dokonuje podziału aktyw. Pasywa z kolei, czyli także kredyty, nie dotyczą decyzji sądu. To oznacza, ze obie strony powinny się dogadać co do kredytu hipotecznego po rozwodzie.

Co warto wiedzieć?

Rozwód a kredyt hipoteczny to zagadnienie, które interesuje wiele osób. Ogromne znaczenie ma to, że każda sytuacja jest inna. Ponadto, nie należy zapominać o warunkach, w jakich zaciągaliśmy kredyt hipoteczny. Czasami zobowiązanie zaciągamy jeszcze przed ślubem. W tej sytuacji za spłatę odpowiada ta osoba, która zaciągnęła kredyt. Jeśli chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie, tutaj nie ma żadnych konsekwencji przy spłacie rat kredytowych. Bank nie interesuje się powodem rozstania, lecz spłatą zobowiązania. To oznacza, że żąda spłaty od obojga małżonków. Nie bez znaczenia jest fakt, że sąd może nam pomóc wtedy, gdy partner wydał wszystkie pieniądze, które były przeznaczone na spłatę zobowiązania. Te kwestie bez wątpienia wpływają na podział majątku.

Kredyty hipoteczne często są zaciągane przez małżonków, którzy po rozwodzie musza podjąć odpowiednie kroki. Trzeba mieć na uwadze przepisy prawne. jeśli nie wiemy, jak postąpić w przypadku kredytu, skorzystajmy z pomocy adwokata. Prawnik rozwieje wszelkie wątpliwości i posłuży wsparciem w dalszych działaniach.

Copywriter

autor