DomEkonomia

Sprzedaż mieszkania z kredytem – czy jest możliwa?

Mieszkanie obarczone kredytem to zdaniem wielu ogromny ciężar, którego nie sposób się pozbyć. Na szczęście teoria ta nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Choć nie jest to pozbawione dodatkowych formalności i sporej dawki determinacji, sprzedaż takiego mieszkania jest możliwa. Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem i jak się do tego zabrać? Sprawdzamy to.

Czy sprzedaż mieszkania z kredytem to zadanie niemożliwe do wykonania?

Wiele osób zastanawia się nad potencjalną możliwością sprzedaży mieszkania obciążonego długiem. Nic w tym dziwnego, że obserwujemy coraz więcej zapytań tego typu. W końcu to właśnie kredyt hipoteczny stanowi jeden z najpowszechniejszych sposób na zakup własnego mieszkania. Niestety obecne warunki gospodarcze, połączone z ponadprzeciętnymi stopami procentowymi i podwyższonymi kosztami obsługi takiego kredytu nie zapewnia żadnej przestrzeni do rozporządzania własnymi środkami finansowymi. Prędzej czy później może dojść do sytuacji, w której to właśnie pozbycie się zadłużonej nieruchomości będzie jedynym logicznym rozwiązaniem.

Polskie prawo na szczęście przewiduje taką ewentualność i zapewnia nam możliwość sprzedaży mieszkania z kredytem. Osoba zaciągająca kredyt hipoteczny na zakup mieszkania formalnie jest właścicielem takiej nieruchomości, dlatego też może do woli zarządzać nieruchomością – w tym sprzedać ją. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż takiego mieszkania będzie ograniczona hipoteką ustanowioną na rzecz banku, czego rezultatem jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości.

Dlaczego sprzedaż mieszkania z kredytem jest trudniejsza?

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem? Sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa, ale nie ulega wątpliwości, że sprzedającego czeka nieco dłuższy czas poszukiwania kupca zainteresowanego taką inwestycją. Dlaczego? Ze względu na fakt, że na nieruchomości cały czas spoczywa wpis do księgi wieczystej. Nie jest tajemnicą, że kupcy są bardziej skłonni do zakupu mieszkania wolnego od wszelkich długów. Jeśli jednak odpowiednio zmniejszymy cenę całkowitą transakcji, a samo mieszkanie jest atrakcyjne, prędzej czy później znajdzie ktoś zainteresowany takim zakupem bez względu na wpis do księgi wieczystej. By nieco przyspieszyć proces sprzedaży mieszkania z długiem, warto skontaktować się z agencją nieruchomości, która pomoże znaleźć kupca i wesprze nas w formalnościach związanych ze sprzedażą nieruchomości.

Kiedy warto sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem może okazać się dobrą okazją, gdy stoimy przed dużymi problemami finansowymi, które ograniczają możliwość obsługi długu. Z prawnego punktu widzenia takie mieszkanie może zostać sprzedane w dowolnym momencie. Istotne jest jednak to, by poinformować bank o planach sprzedaży. W takiej sytuacji bank wyda zaświadczenia o aktualnym zadłużeniu, co może być niezwykle istotne dla strony kupującej. Pamiętajmy, że nawet w trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej poniekąd kredytem hipotecznym jesteśmy w stanie wyjść na prostą, sprzedając mieszkanie obciążone długiem.

Copywriter

autor