Nauka

Automaty w szkołach – jakie przekąski w nich umieścić?

Automaty z przekąskami i napojami są bardzo popularne zarówno w szkołach, jak i na uczelniach. Nie wymagają obecności osoby obsługującej, dzięki czemu nie generują dodatkowych kosztów. Ich istotną zaletą jest łatwość w obsłudze. Dzięki temu każdy uczeń oraz nauczyciel bez problemu może skorzystać z oferowanego asortymentu. Jakie przekąski i napoje umieścić w automatach w szkole? Podpowiadamy, jakie artykuły spożywcze są do tego odpowiednie.

Ogólne zasady dotyczące zawartości automatów w szkołach

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z dnia 16 lipca 2016 roku wymienia dopuszczalne normy zawartości cukru, soli i tłuszczu zawartych w produktach spożywczych przeznaczonych do sprzedaży w szkołach. Zgodnie z powyższym do sprzedaży w automatach w placówkach oświatowych mogą trafić jedynie napoje i przekąski wysokiej jakości o niskiej zawartości tych składników. Nie mogą nimi być produkty wysoko przetworzone, nieodpowiednie do spożycia przez dzieci. Zasady te mają na uwadze zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży.

Jakie produkty warto umieścić w automatach z przekąskami

Wśród grupy produktów spożywczych dozwolonych do sprzedaży w szkołach znajdują się produkty zdrowe, świeże, o małej zawartości cukru, soli i tłuszczu.

Pośród napojów jest to woda mineralna, soki owocowe i warzywne bez dodatku cukru, mleko i jego alternatywy (np. napój sojowy, czy migdałowy). W automacie szkolnym warto umieścić kilka wariantów do wyboru, tak by zapewnić różnorodność i możliwość wyboru czegoś, co zasmakuje zainteresowanej osobie.

Z przekąsek z automatu vendingowego warto zwrócić uwagę na suszone owoce, nasiona i orzechy, które nie zawierają substancje słodzących i dodatku soli. Ciekawym wyborem jest również gorzka czekolada oraz bezcukrowe gumy do żucia. Świetnym wyborem są również sałatki i mieszanki świeżych owoców, jednak należy pamiętać, że są to produkty szybko tracą na świeżości.

Automaty w szkołach – zalety

Główną zaletą automatów z przekąskami i napojami jest udostępnienie uczniom możliwości zakupu czegoś wartościowego do zjedzenia. Po lekcji wychowania fizycznego możliwość zakupu wody z automatu jest zbawienia. Automaty zawierające zdrowe przekąski to świetna możliwość wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów.

Rynek zdrowych produktów jest bardzo obfity, dlatego bez problemu można odnaleźć przekąski odpowiednie dla uczniów. Zdrowsze alternatywy są coraz chętniej wybierane przez dzieci i młodzież. Dlatego automaty w szkołach umożliwiające takie wybory są świetnym rozwiązaniem.

WcaOowWhEYhoo

adm