Psi behawiorysta
Posiadanie w domu czworonoga to z pewnością niezwykle wspaniałe doświadczenie. Jednakże zwierzęta, a czasem również ich właściciele często potrzebują pomocy profesjonalisty. Mowa tutaj przede wszystkim o zachowaniach zwierząt, które przez ich właścicieli nie są pożądane, a oni sami nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić.
Kim jest psi behawiorysta?
Psi behawiorysta to specjalista, którego zadaniem jest pomoc zwierzakom, ale również ich właścicielom przez zastosowanie odpowiednich metod. Można nieśmiało powiedzieć, że jest to ktoś w rodzaju psychologa, który dokłada wszelkich starań, aby pomóc zwierzakowi w opanowaniu jego emocji. To przecież właśnie emocje, z którymi zwierzęta nie umieją sobie poradzić, doprowadzają do sytuacji, w których zaczynają sprawiać problemy swoim właścicielom. Aby jednak odpowiednia pomoc zwierzęciu była skuteczna, behawiorysta wskazuje kierunek działania właścicielom, ucząc ich jak postępować z ukochanym czworonogiem i wyjaśniając, dlaczego taki, a nie inny sposób jest skuteczny i jakie korzyści dla zwierzęcia może przynieść.
Osoby, które zajmują się na co dzień pracą z psami, muszą doskonale znać swoich zwierzęcych podopiecznych, ich zachowania, jak również sposoby postępowania w wielu sytuacjach. Ponadto doskonale byłoby, gdyby behawioryści byli też dobrymi obserwatorami – dzięki temu możliwe jest wyłapanie sytuacji, które wpływają niekorzystnie na zwierzęta. Czasem bowiem może się okazać, iż kluczem do osiągnięcia sukcesu jest wprowadzenie zmian w zachowaniu właścicieli.
Kiedy do psiego behawiorysty?
Do psiego behawiorysty powinni zgłaszać się właściciele zawsze wtedy, gdy zauważają problemy z zachowaniem i reakcjami ich pupila. Wiek zwierzaka nie ma tu żadnego znaczenia. Zdarza się, że niektóre potrzebować będą takiej pomocy w wieku dojrzałym, a inne już od wczesnych miesięcy życia. Właściciele zwierząt zawsze, gdy zauważą, że zachowanie ich pupila budzi pewne wątpliwości, powinni zasięgnąć porady specjalisty. Może się okazać, iż wystarczy jedna lub dwie wizyty, jednak w przypadku problemów, które trwają dłuższy czas lub dość mocno zakorzeniły się w życiu zwierzaka, mogą wymagać znacznie dłuższego czasu naprawy problemu i przywrócenia zwierzęciu równowagi emocjonalnej.
W przypadku szczeniąt pomoc często polega na wskazaniu właścicielom odpowiedniego sposobu wychowywania szczeniaków, aby zapewnić im jak najlepsze warunki. W przypadku gdy chodzi o starsze psy, problemy emocjonalne mogą wynikać z różnych sytuacji, takich jak na przykład pojawienie się w domu dziecka, innego psa, przeprowadzka czy choroba. Często takiej właśnie, profesjonalnej pomocy potrzebują zwierzęta adoptowane ze schroniska. Nadmierne szczekanie, brak apetytu, atakowanie domowników czy innych zwierząt, jak również załatwianie potrzeb fizjologicznych w każdym miejscu – to tylko nieliczne oznaki, które wskazują na to, że zwierzę potrzebuje jak najszybszej pomocy profesjonalisty.
Pierwsza wizyta u behawiorysty – jak przebiega?
Pierwsza wizyta u psiego behawiorysty jest niezwykle istotna. Pozwala bowiem określić dalszy kierunek działania, a przede wszystkim – źródła problemów zwierzaka. Podczas pierwszej wizyty behawiorysta stara się jak najbaczniej obserwować zwierzę, a jednocześnie przeprowadza wywiad z jego właścicielami. Dzięki temu jest w stanie zebrać jak najwięcej informacji, aby postawić diagnozę i określić przyczynę problemów. Bardzo często już podczas pierwszej wizyty właściciele czworonoga mogą otrzymać wskazówki, dotyczące odpowiedniego postępowania ze swoim zwierzakiem. Bywa, że w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest więcej niż jedno spotkanie. Zaleca się także, aby przed umówieniem wizyty u psiego behawiorysty wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne zwierzęcia. Jeśli psiakowi coś dolega, może zachowywać się inaczej niż zwykle, jednak w takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc weterynarza, a nie behawiorysty. Dobrze jest więc przed skorzystaniem z pomocy behawiorysty odwiedzić weterynarza, który wykluczy ewentualne problemy ze zdrowiem.
Niewątpliwie najlepsze konsultacje z behawiorystą to te przeprowadzone w domu, w którym mieszka zwierzę, a także w obecności członków rodziny. Obserwacja czworonoga w jego naturalnych warunkach z pewnością przyniesie wiele cennych informacji. Ponadto podczas rozmowy behawiorysta stara się zebrać jak najwięcej danych o codziennym życiu zwierzaka, jego diecie, rytuałach i zachowaniu. Zazwyczaj także zbierane są informacje odnośnie zachowania właścicieli w określonych sytuacjach, gdyż ma ono duży wpływ na reakcje pupila. Często zdarza się, że specjalista już po pierwszym spotkaniu jest w stanie określić kluczowe problemy zwierzaka, jak również wydać właścicielom zalecenia, dotyczące odpowiedniego postępowania w celu zniwelowania niepożądanych zachowań. Kolejne spotkania wyznaczane są zazwyczaj w odstępach kilku tygodni, w zależności od problemów zwierzaka.
Na czym skupia się behawiorysta?
Zadaniem behawiorysty jest obserwacja, czy zwierzę ma zapewnione wszystkie potrzeby oraz, czy właściciele dobrze reagują na przekazywane przez zwierzę znaki a także, czy na co dzień wydają pupilowi jasne i właściwe polecenia. Często to właśnie nieodpowiednie postępowanie domowników doprowadza do takich sytuacji. Istotna jest także współpraca wszystkich członków rodziny, aby udało się jak najszybciej pokonać problem. Często skutecznym sposobem ich rozwikłania jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą wprowadzić harmonię do życia zwierzaka. Ważne są również informacje dotyczące diety psa, bywa bowiem że jest niewłaściwa i tym samym nie zapewnia zwierzakowi odpowiedniej dawki składników odżywczych czy witamin, powodując takie a nie inne jego zachowania.
Obecnie nie ma problemu z wyszukaniem odpowiedniego specjalisty dla każdego psa, bez względu na jego problemy. Szkoła dla psów superrdog to jedno z tych miejsc, które oferuje wiele możliwości w tym zakresie. Poza tym, że można skorzystać z usług behawiorysty, właściciele szczeniąt mogą zdecydować się na szkolenie swoich pupili w psim przedszkolu. Maluchy uczą się tam właściwych zachowań i podstawowych komend poprzez zabawę. Jeśli komuś potrzebny jest psi behawiorysta Warszawa zapraszamy do kontaktu!