Praca

Praca, a czynniki stresujące

Wiele osób odczuwa w pracy stres. Wiąże się to z wieloma czynnikami, które mają wpływ na pracownika. Niekiedy wynikają z mobbingu w pracy, innym razem z dużej presji czasu i nastawienie na sukces, a jeszcze innym są objawem przemęczenia wynikającego z problemów zdrowotnych. Jak objawia się stres w pracy?

Objawy zdrowotne, a stres

Stres może przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie sytuacje stresujące wywołują różne dolegliwości zdrowotne.

Do negatywne skutków stresu w miejscu pracy zalicza się m.in:

– bóle głowy

– bóle brzucha

– palpitacje serca

– biegunka

– wymioty

– problemy skórne

– wypadanie włosów

– wzrost ciśnienia

Jeśli w pracy odczuwa się długotrwały stres wpływa to na funkcjonowanie całego organizmu. Warto zadbać o swój komfort psychiczny i zdrowie fizyczne. Jeśli nie ma perspektyw na zmianę pracy to trzeba nauczyć się ograniczać sytuacje stresowe.

Zadbaj o swój komfort psychiczny

Praca jest ważnym elementem życia, ale zdrowie jest jeszcze ważniejsze. Dlatego zadbaj o swój komfort psychiczny. Jeśli czujesz, że poziom stresu jest za wysoki spróbuj się odciąć na chwilę od obowiązków, pomyśleć o czymś miłym. Skoncentrować się na zaspokojeniu swoich potrzeb. Jeśli Twoja praca jest stresująca z uwagi na ciągły hałas po pracy spróbuj znaleźć czas na przebywanie w ciszy to odciąży Twoją psychikę i pomoże nabrać dystansu do stresujących sytuacji. Jeśli spędzasz 8 godzin za biurkiem, masz sporo pracy przy komputerze postaw na ruch. W czasie pracy możesz zrobić sobie nawet kilkominutową przerwę by wstać i się rozruszać, postaw koło komputera jakieś zdjęcie lub zielony obraz, na którym skupisz wzrok podczas stresującego momentu.

Te proste triki sprawią, że nawet chwilowe odcięcie się od stresującej sytuacji obniży poziom stresu i pozwoli na uspokojenie nerwów.

 

Copywriter

autor