Ludzie

Czego można dowiedzieć się od seniora?

Przed erą internetu i powszechnego dostępu do informacji, ludzie starsi pełnili w społecznościach wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim służyli młodszym pokoleniom gromadzoną przez całe życie wiedzą oraz doświadczeniem. W obecnych czasach niemal nieograniczonego dostępu do wiedzy oraz dynamicznego rozwoju technologii seniorzy utracili tę rolę w społeczeństwie czy rodzinie. Nadal jednak osoby te mogą dzielić się swoim bezcennym doświadczeniem. Przeczytaj, czego możesz dowiedzieć się i nauczyć od seniora.

Żywa lekcja historii.

Współcześni pradziadkowie, dziadkowie i babcie przeżyli i doświadczyli na własnej skórze tego, o czym młodzież uczy się z podręczników szkolnych. Niektórzy pamiętają czasy II Wojny Światowej, wydarzenia Grudnia 1970, inni mieli bezpośredni kontakt z ważnymi historycznymi postaciami. Warto uzupełnić książkową wiedzę informacjami uzyskanymi z pierwszej ręki.

Rodzinne przepisy kulinarne.

Zdarza się, że ludzie, poczęstowali własnoręcznie przyrządzoną potrawą, z zachwytem wspominają, że własnie w taki sposób jedzenie przyrządzała babcia lub inny członek rodziny. Przepis w postaci listy składników wypisanych na kartce często nie zdradza drobnych niuansów, które czynią potrawę jedyną w swoim rodzaju. Przykładem niezapomnianych, babcinych, smacznych wypieków mogą być kruche ciastka kręcone przez maszynkę do mięsa.

Pranie i sprzątanie.

Dziadkowie i babcie to również skarbnica podpowiedzi, jak skutecznie zmyć plamę czy wyczyścić powierzchnię, posługując się dostępnymi w domu środkami, jak ocet, cytryna czy soda oczyszczona. Przed zakupem drogiego proszku czy płynu do sprzątania warto zatem zapytać babci lub dziadka. Ucieszą się, że mogą doradzić. 

Copywriter

autor