Ekonomia

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest bardzo popularny i często wybierany przez konsumentów, którzy decydują się na zakup nieruchomości czy pojazdu, który wymaga dużych nakładów finansowych. Spłata zazwyczaj podzielona jest na kilkadziesiąt lat co dla niektórych osób jest dużym obciążeniem pieniężnym. Jedną z możliwości złagodzenia uciążliwych skutków kredytu hipotecznego jest nadpłata środków, która umożliwia późniejsze zmniejszenie rat. Czy warto decydować się na nadpłatę? Dlaczego?

Jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego?

Nadpłata kredytu hipotecznego polega na częściowej spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę, który zwraca na konto banku znaczną część kapitału pobranego kredytu. W związku ze spłatą pozostała kwota należności dla banku znacznie się zmniejsza. Osoba, która wzięła kredyt hipoteczny od tej pory płaci niższe raty. Nadpłacanie kredytu można wykonywać zarówno jednorazowo jak i regularnie, zwracając bankowi kwoty pieniężne wyższe niż w umowie dotyczącej rat. Warto dodać też, że w takim przypadku spłata kredytu odbywa się szybciej, ponieważ do uregulowania pozostaje mniej rat. Najbardziej skuteczne są nadpłaty, które przekraczają wartość jednej raty kredytu, chociaż nie istnieją ograniczenia dotyczące kwoty nadpłat. Jest to bardzo wygodna opcja przede wszystkim dla osób, które posiadają wysokie kredyty na mieszkania czy domy, które bardzo często są objęte wysokimi odsetkami. 

Nadpłata kredytu – jak to zrobić?

Podczas podejmowania decyzji o korzystaniu z kredytu hipotecznego kredytobiorca zobowiązuje się do co miesięcznej, terminowej spłaty rat wraz z odsetkami. Nowelizacja ustawy z 2017 roku zakłada jednak, że osoby będące klientami banków, które zdecydowały się na skorzystanie z kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu mogą skorzystać z nadpłaty kredytu polegającej na wpłacie wyższej niż ustalona sumy niż ta, która pierwotnie została zawarta w umowie. Dodatkowo warto pamiętać, że jeżeli od zawarcia umowy kredytu hipotecznego upłynęły trzy lata bank nie ma prawa pobierać prowizji z tytułu nadpłaty rat. Wiele banków, które obecnie oferują kredyty hipoteczne rezygnują z pobierania opłat za nadpłatę kredytów na mieszkanie. Zawsze warto jednak skonsultować się z pracownikiem banku w celu zasięgnięcia informacji o szczegółach.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Z całą pewnością warto zdecydować się na nadpłatę kredytu hipotecznego, szczególnie w sytuacji kiedy bank nie pobiera za tego rodzaju spłatę dodatkowych kosztów. Jeżeli możliwości finansowe pozwalają na dokonanie płatności za dodatkową ratę nie warto się zastanawiać. Nadpłata środków pozwala powiem na znaczne zmniejszenie rat oraz przyspieszenie spłaty. W czasach kiedy wartość pieniądza wciąż jest poddana inflacji warto rozważyć jak najszybsze uregulowanie kredytu hipotecznego, aby zapobiec narażeniu się na dodatkowe koszta pieniężne związane z opłaceniem kredytu. 

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z nadpłaty kredytu?

  • szybsze osiągnięcie wolności finansowej
  • oszczędność czasu oraz pieniędzy
  • możliwość lepszego rozplanowania funduszy pieniężnych

Copywriter

autor