MedycynaLudzie

Jak poradzić sobie z zatkanymi uszami?

Zatkane uszy to problem, z którym niemal każdy z nas miał chociaż raz do czynienia. Uczucie to niejednokrotnie pojawia się podczas lotu samolotem, czy kąpieli w morzu lub pod prysznicem. Co zrobić, gdy zatkane uszy skutecznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności? Możliwości jest kilka. 

Zatkane uszy to problem, który niekiedy bywa wywołany przez nagromadzenie się wody w wewnętrznej części ucha. Jednak w przypadku, gdy dochodzi do zaczerwienień, pieczenia lub wycieku z ucha, należy niezwłocznie skontaktować się np. z lekarzem pierwszego kontakty lub laryngologiem, a właściwie otorynolaryngologiem, czyli specjalistą zajmującym się chorobami uszu. O problemie zatkanego ucha przeczytasz również tutaj

Zatkane uszy – co powoduje ten problem?

O ile zatkane uszy podczas lotu samolotem wywołane są przez różnicę ciśnień, tak stan ten może być wywołany również przez napęcznienie lub zagęszczenie się wosku znajdującego się w kanale słuchowym. Wówczas dochodzi do utworzenia się tzw. korka woskowego. 

Należy pamiętać, że naturalnie znajdująca się w uchu woskowina pod wpływem wody nabiera objętości. Próby usunięcia jej za pomocą patyczka higienicznego, zwykle tylko pogarszają sytuację. Więcej informacji na temat budowy ucha, możliwych chorób tego narządu słuchu oraz sposobów zapobiegania znajdziesz na geers.pl, czyli stronie internetowej oferującej pomoc w doborze i dopasowaniu aparatów słuchowych.

Domowe sposoby na zatkane ucho 

Jak więc poradzić sobie z problemem zatkanych uszu? Jednym z domowych sposobów na zatkane ucho może być stosowanie ciepłych okładów, a także okładów z cebuli. Należy pamiętać jednak, by unikać ich przy dolegliwościach ostrych. Warto wspomnieć również o zakraplaniu wody utlenionej. Kolejnym skutecznym domowym sposobem na zatkane ucho może okazać się tzw. świecowanie uszu. Doskonale sprawdzi się m.in. po podróży, aby wyrównywać ciśnienie w przewodzie słuchowym. 

W przypadku, gdy zatkaniu ucha towarzyszy ból lub pieczenie warto udać się do gabinetu lekarskiego. Na miejscu specjalista może zaproponować m.in. płukanie uszu, czyli zabieg, którego głównym celem jest oczyszczenie ucha z woskowiny.

Copywriter

autor