Jak praca przed wpływa na zdrowie?
Praca zdalna w ostatnich kilku latach stała się bardzo popularną metodą wykonywania obowiązków zawodowych szczególnie wśród pracowników biur, tłumaczów czy freelancerów. Wiąże się ona oczywiście z koniecznością korzystania z urządzeń elektronicznych. Jak zatem wpływa na zdrowie człowieka i w jaki sposób można zwiększać efektywność pracy zdalnej?
Praca przed komputerem – wpływ na kręgosłup
Praca zdalna często wymaga od nas kilkugodzinnego przesiadywania przed komputerem lub laptopem. Przyjmowanie nieprawidłowej postawy może przyczyniać się do garbienia i nadmiernego przeciążenia kręgosłupa. Dolegliwości te bywają bolesne i dotyczą przede wszystkim odcinka szyjnego oraz piersiowego.
Praca zdalna a niebieskie światło
Ekrany komputerów, laptopów, telefonów i innych urządzeń elektronicznych emitują znaczne ilości niebieskiego światła. Nie jest ono całkowicie obojętne dla naszego organizmu. Potrafi bowiem zaburzać rytm dobowy snu i powodować problemy z zasypianiem. Niebieskie światło jest sygnałem dla naszego mózgu, że panuje dzień, dlatego rozbudza nasz umysł, co w konsekwencji może prowadzić do pogorszenia jakości snu.
Praca przed komputerem a wzrok
Długotrwałe wpatrywanie się w jeden punkt może przyczyniać się do zmniejszenia ilości mrugania, w skutek czego gałka oczna nie jest wystarczająco nawilżona. Uczucie suchych oczu jest więc częstym następstwem pracy przed ekranem urządzeń elektronicznych.
Praca zdalna – jak zwiększyć jej efektywność?
W jaki sposób wpłynąć na wydajność i poprawić efektywność pracy zdalnej?
- Krótkie przerwy – w czasie pracy warto jest co jakiś czas robić kilkuminutowe przerwy. Dobrze jest wtedy wstać oraz przespacerować się po pokoju.
- Niekorzystanie z komputera przed snem – warto organizować sobie czas pracy w taki sposób, aby na dwie godziny przed położeniem się spać nie korzystać z żadnych urządzeń emitujących niebieskie światło
- Regularna aktywność fizyczna – w przypadku wykonywania pracy zdalnej bardzo ważne jest dbanie o dobrą kondycję organizmu.