Ekonomia

Jakie są najbogatsze kraje świata? Top najbogatszych państw europejskich

Które z państw jest najbogatsze i na jakim leży kontynencie? Czy to jedno z państw europejskich? Czy Polska jest jednym z najbogatszych krajów świata? Oto kilka ciekawostek w tym temacie.

Co to znaczy najbogatszy?

Rankingi najbogatszych państw świata tworzy się na podstawie zestawienia PKB lub tak zwanego PKB per capita. Te tajemnicze skróty, często pojawiające się w doniesieniach medialnych, to oznaczenia produktu krajowego brutto. Definicja PKB to po prostu „wartość usług oraz dóbr, które zostały wytworzone na terytorium danego państwa”. „Per capita” oznacza „na głowę” , czyli na mieszkańca danego państwa– i określa jak stosuje się dany przelicznik – to kolejny wskaźnik, na podstawie którego określa się zamożność danego narodu. Co więcej, w zestawieniach brany jest pod uwagę właśnie ten drugi wskaźnik, czyli produkt krajowy brutto per capita. Jaki są więc najbogatsze kraje świata na podstawie PKB na mieszkańca?

Najbogatszy kraj świata – europejski Luksemburg

To niewielkie państwo leżące w zachodniej części Europy graniczy z Francją, Niemcami i Belgią – w porównaniu z którymi nie jest wcale tak częstym kierunkiem dla turystów (Luksemburg należy do państwa członkowskich Unii Europejskiej). Państwo to ma przede wszystkim bardzo wysoko rozwinięty sektor usług (70%), chodzi tu zwłaszcza o sektor finansowy. Co ciekawe, to najmniejsze z wszystkich państw europejskich. Jaki był więc produkt krajowy brutto per capita w Luksemburgu w 2022 roku? PKB wynosił 136 701 USD. Dwukrotnie więc przewyższał na przykład Danię, która w rankingu najbogatszych krajów europejskich zajmuje szóstą pozycję. To interesujące, ponieważ powszechnie panuje wyobrażenie, że to Dania jest krajem, w którym mieszkańcy mogą się pochwalić największym dostatkiem, najwyższym poziomem życia, a przede wszystkim – co kuszące dla wielu imigrantów – bardzo wysokimi zarobkami. Gdyby zrobić sondaż na ten temat, to wydaje się, że badani wskazaliby raczej Danię, a nie Luksemburg jako najbogatszy kraj świata. Liczby jednak nie kłamią, to Luksemburg stoi na czele w tym rankingu.

Najbogatsze kraje europejskie – kto jeszcze w czołówce?

Na szczycie chwalebnej listy stoi Luksemburg, wspomniana wcześniej Dania uplasowała się na szóstej pozycji. Kto ją wyprzedza w tym zestawieniu? Oczywiście ranking powstał na podstawie zestawienia produktu krajowego brutto per capita za rok 2022. Na drugim miejscu znajduje się Irlandia. I znów, jako lidera raczej wskazywalibyśmy Norwegię, która zajmuje najniższe miejsce na podium. Kolejne miejsca to Szwajcaria (tu raczej bez zaskoczenia) oraz Islandia – czyli kraj o najniższym z wymienionych zaludnieniu, a co ciekawe – bardzo modny kierunek turystyczny (choć planowany wyjazd na Islandię wiąże się ze sporymi wydatkami, choćby na paliwo, ponieważ na Islandii trudno o dobry transport publiczny). Za Danią sytuują się Szwecja i Holandia, wyprzedzając Austrię i Finlandię. Widać więc, że w zestawieniu pojawiły się wszystkie państwa skandynawskie. Polska jak widać nie pojawia się w tym zestawieniu.

Copywriter

autor