Praca

Praca zdalna – zajęcie idealne?

Pandemia sprawiła, że wielu pracodawców zdecydowało się na przeniesienie pracowników z ich obowiązkami do domowego zacisza. Niektórzy pozostali w tym trybie lub przestawili się na model hybrydowy. Pojawiły się możliwości wyboru miejsca i czasu wykonywania zawodowych zadań. Czy praca zdalna jest jednak idealnym rozwiązaniem dla każdego?

Domowe biuro

Praca przed własnym komputerem z ulubionym kubkiem herbaty brzmi jak marzenie, ale na dłuższą metę może zmienić się w źródło stresów. Zatarcie granicy między strefą domową, wypoczynkową, a strefą pracy prowadzi do zaburzenia codziennego funkcjonowania. Mogą pojawić się trudności w znalezieniu motywacji i organizacji. Niektórym trudno zmusić się do wykonania zadania na czas, gdy nie czują na sobie bezpośredniej presji szefa czy wsparcia współpracowników. Praca zdalna może mieć kiepski wpływ na życie rodzinne – próba skoncentrowania się przy hałasujących dzieciach niekoniecznie będzie skuteczna, a może doprowadzić do awantury.

Izolacja

Praca w domu wiąże się ze znacznym ograniczeniem konieczności do podejmowania mobilności. Pracując w domu rzadziej wychodzi się do ludzi, traci się kontakty typowe dla pracy z grupą osób w jednym miejscu. Długotrwała praca zdalna może skutkować samotnością, a pojawiające się zgnuśnienie wynikające ze spędzania czasu nieustannie w jednym miejscu może paradoksalnie jeszcze mocniej zniechęcić do szukania bezpośredniego kontaktu z innymi. Oczywiście, dla niektórych osób ograniczenie bezpośredniej komunikacji zapewni poczucie intymności niezbędnej do właściwego wykonywania zajęć i nie będzie skutkowała negatywnymi konsekwencjami, jednak dla pracowników bardziej ekstrawertycznych praca w domu może stać się koszmarem.

Copywriter

autor