MedycynaAktualności

Yerba Mate: właściwości oraz jak rozpoznać najlepszą mieszankę?

Yerba Mate jest jednym z najbardziej charakterystycznych naparów dla krajów Ameryki Południowej, takich jak Urugwaj, Argentyna (w 2013 roku ustawa prawna w Argentynie uznała Yerba Mate za napar narodowy) i Paragwaj, choć Yerbę pije się również w niektórych regionach Boliwii, Chile i Brazylii, a nawet w krajach tak odległych od tego regionu jak Syria czy Liban.

Jedną z właściwości mate jest to, że jest to naturalny środek pobudzający, ponieważ zawiera kofeinę. Ile? Szacuje się, że 68 miligramów (mg) na 100 mililitrów (ml). To więcej niż kofeina zawarta w kawie, która ma ok. 45 mg na 100 ml, ale znacznie mniej (prawie o połowę) niż kawa espresso, która ma ok. 133 mg na 100 ml (dlatego podaje się ją w małych filiżankach o pojemności ok. 60 ml).

Właściwości Yerba mate

Yerba mate jest dziś pijana ze względu na wiele korzyści zdrowotnych, a oto niektóre z nich, abyś mógł dowiedzieć się nieco więcej o tej fantastycznej roślinie:

  • Jest to silny przeciwutleniacz, ponieważ roślina ta zawiera wysokie stężenie polifenoli, które mogą chronić organizm przed uszkodzeniem komórek i pomóc poprawić obronę organizmu i system odpornościowy.
  • Jest pełna witamin, zwłaszcza z grupy B. Nasz organizm potrzebuje około 13 witamin do prawidłowego funkcjonowania, z czego 8 z nich należy do grupy B; witaminy te są idealne do poprawy funkcji organizmu, takich jak poprawa produkcji czerwonych krwinek i zwiększenie produkcji energii.
  • Ze względu na zawartość mateiny, która jest substancją podobną do kofeiny, sprzyja pobudzeniu aktywności umysłowej, koncentracji i poziomu energii, czyli yerba mate działa energetyzująco na organizm.

Jak rozpoznać wysokiej jakości Yerba Mate?

Nie tylko trzeba wiedzieć, jak prawidłowo zaparzyć mate, ale również jakość yerby, której używamy do przygotowania mate, ma zasadniczy wpływ na smak, aromat i przyjemność z picia naparu. Aby wiedzieć, czy yerba jest dobra, musimy użyć pięciu naszych zmysłów:

  • Wzrok: Podstawą jest obserwacja koloru yerby. Najlepiej, aby był to kolor żółtozielony, ale w żadnym wypadku nie może mieć intensywnie zielonego lub brązowawego odcienia. Powinna również istnieć harmonia pomiędzy poszczególnymi składnikami: patyczkiem, grubymi liśćmi, drobnymi liśćmi i proszkiem z liści. Odpowiednie proporcje zadecydują o smaku mieszanki.
  • Dotyk i słuch: Wrażenia dotykowe mogą również zdradzić wiele na temat yerby. Konsystencja powinna być taka, jak dobrze wysuszonego liścia; ściskając go rękami, powinieneś usłyszeć delikatne chrupnięcie i zobaczyć niewielką ilość proszku uwalnianego z liścia.
  • Zapach: Aromat dobrej yerby jest zawsze świeży i wytrawny, lekko tostowy. Zwróć uwagę, jeśli zapach jest zbyt silny lub zdradza oznaki wilgoci, bo choć można się spodziewać pewnej goryczy, zbyt intensywne aromaty nie są dobrym znakiem.
  • Smak: Powinien to być świeży smak z przyjemnym gorzkim akcentem. Yerba mate jest naturalnie gorzka i w tym sensie jej smak będzie zależał od kilku czynników, takich jak pochodzenie czy proces obróbki.

Czy proszek w mieszance Yerba Mate jest dobry, czy zły?

Proszek to podstawowy składnik yerba mate: jest to drobno zmielony liść. Nadaje on yerbie konsystencję i strukturę, zapewnia aromat, dzięki czemu uzyskujemy finalny smak pysznej mate. Aby jednak przygotować dobrą matę, musimy zapobiec osadzaniu się tego proszku na dnie i przykrywaniu bombilli; w tym celu wystarczy odwrócić ją do góry dnem i wstrząsnąć przed rozpoczęciem parzenia. Pamiętając o tej poradzie połączonej z odpowiednim przygotowaniem, otrzymujemy bogaty w smaku napar o wszystkich właściwościach, jakich oczekuje się od dobrej mate.

Copywriter

autor